Görmekte oldugunuz bu enstrüman 1929 yillarinda bulunan üç orjinal Lir' lerden bir tanesidir. Bu orjinal, çalinamaz enstrümanlar su an Pennsylvania, Londra ve Bagdat müzelerinde bir numune olarak saklanmaktatirlar.

Yaklasik 4550 yillik bir geçmise sahip olan Lir, Büyük Piramitlerin ve Ingilteredeki taslarin kurulmasindan da eskidir.

Sunus

Bay Andy Lowings tarafindan kurulan uzmanlar ekibi, Nisan 2003' den beri yukarida gördügünüz, yakin zamanda Bagdat' da tahribe ugramis, Ur kentinin ünlü Altin Lir' in ciddi bir anlamda çalinabilir bir versiyonu için çalisma yapmaktatirlar.

Bu çalisma Chicago Oriyent Müzesinde bulunan, insanligin baslangiç tarihine kadar uzayan ilk telli çalgili enstrümanlari gösteren tas oymaciliklardan esinlenmistir!

Simdiye kadar hiçbir çalisma ciddi bir anlamda, orjinal tutgallari, Sumerlerin yasadigi bölgelerden getirilen agaçlari, kaliteli ve katmanli altinlari kullanarak yapilmamistir. Bu Arp' in yenilenme çalismasinda gereken marifet bugünkü dünyamizda mümkündür. En iyi uzmanlardan yardim talebinde bulunmusuzdur. Bu ünlü Arp' in gerçek olma özelligi, kendisinin eski çaglardan kalmisligini en iyi bir sekilde yansitilabilmesi, projenin su yöndeki çalismasi açisindan büyük önem tasimaktatir.

Irakda meydana gelen haberler yanisira, Bagdat Müzesinde tutulan bu boga kafali Altin Lir yakin zamanda da kendisinden söz ettirmistir. Çogu insanlar asirlar öncesinin müzigini, o çagin yeniden yapilmis enstrümani ve tinisiyla duyabilmek için büyük bir ilgi göstermektetirler.

Ur kentinin Altin Lir' ini ciddi bir anlamda, hayalini kurdugumuz taklitini gerçeklestitmek için, geçen üç yil sürecinde çalismis ve çaba göstermis durumdayiz.

 

Çalismalarimiz tamamlanmistir. Simdi artik, fotograftada görülmekde olan, Ur kentinin Altin Lir' ini bütün görkemi ile görmemiz mümkündür.

Eger kendinizde bu projeye katkida bulunacak imkan ve kabiliyet hissediyorsaniz, bizimle temasa geçmenizi arz ederiz!
Sizden duyacagimiz haber bizleri memnun kilacaktir.
Lütfen email adresi yoluyla bizimle irtibat kurunuz!
info@lyre-of-ur.com

Bizler Ur kentinin Lir' inin tanitimini yapmada yapilacak
kefillikleri memnuniyetle karsilamaktayiz.

Lir enstrümanini sizlere çalmak ve onun tarihçesini
anlatmaktan büyük bir mutluluk duymaktayiz.

Bu proje tamamen kesinlikle herhangi bir siyasi
veya maddi çikar pesinde degildir.